Sensei Lemi Bağdatlılar

1948 yılında K. Maraş’ta doğdu. Annesi İstanbul Üsküdarlı, babası K.Maraşlıdır. 1,5 yaşından itibaren yaşantısı ve ilk, orta, lise ve yüksek tahsil hayatı İstanbul’da geçmiştir. Aletli jimnastiğin Türkiye’deki kurucusu Mashar Kazancı Lemi Bağdatlılar’ın babasının dayısıdır ve ailede bir çok sporcu bulunuyordu. Geleneği sürdürerek, Lemi Bağdatlılar da, 1962 yılında, 14 yaşında aletli jimnastiğe başladı. Bu dalda bir çok başarısı vardır. 1973 yılında antrenör ve milli hakem oldu. 25. 07. 2000 tarihinde antrenör belgesi 1. kademe antrenör olarak yenilenmiştir. Bu spor dalında çalışmalarına devam ederek, 28.07.1981 yılında uluslar arası Jimnastik hakemi oldu. 1983 yılında hocası KENJI KUMAGAI ile AIKIDO çalışmalarına başladıktan sonra, her iki dalı da birlikte yürütemeyeceğine karar verdi ve AIKIDO yu yaşam yolu seçerek, 1985 yılında aletli jimnastiği tamamen bıraktı.

< !-- adman_adcode (middle, 1) -->Lemi Bağdatlılar savaş sporlarına olan ilgisi yüzünden 1970 yılında Masutatsu Oyama tarzı Kyokushinkai karate ile ilgilenmeye başladı. Yalnız çalıştığından, Tamashiwari ve Kata da ilerledi. Bu yıllarda Japon kültürü ile ilgilenmeye başladı. Daha sonra dört yıl Japonya’ da yasayan bir akrabasının teşviki ile 1972 yılında Aikido ya başladı. Bu yıllar kitap, belgesel araştırmalarına dayanan bireysel çalışmalar ve diğer sporlarla ilgilenen arkadaşları ile yaptığı Aikido çalışmaları ile geçmiştir.

1973 yılında İstanbul da Bayrampaşa Belediyesi’nin teşviki ile binanın altındaki solonda kurulan izcilik ve gençlik ve spor genel müdürlüğü izcilik ve boş zamanları değerlendirme müdürlüğünün açtığı kursta altı ay AIKIDO dersi verdi. 1978 e kadar Aikido’yu tanıtıcı çalışmalar ve bireysel Aikido Çalışmaları yaptı. 1978 yılında askerlik hizmeti sırasında Heybeli ada Dz. Harp. Ok. Kom. da, tüm adalar Polis personeline açılan, ST. 21 / 150 yakın dövüş kursunda, tüm Adalar Polis personeline, ST. 21 / 150, yakın dövüş ve Aikido dersleri verdi. Daha sonra arkadaşı Ahmet Berkol’un spor salonunda 1982 yılında AIKIDO dersleri vermeye başladı.

Bu yıl Japonya’ya Uluslararası Aikido Federasyonu Aikikai’ ye bir mektup yazarak kendini ve çalıştırdığı gurubunu tanıttı. Daha sonra 1983 yılı başında bir mektup daha yazdı. Bu mektuplara istinaden, 1983 Haziranında hocası Kenji Kumagai ile tanıştı. Ve altı yıl süren yoğun bir çalışma temposuna girdi. 1995 yılında hocası Japonya’ya döndü. Lemi Bağdatlılar bundan sonra Aikido çalışmalarına ders vererek devam etti. 1999 yılında İhsan Özgün ve Yusuf Akyurt ile birlikte Aikido Federasyonunun kuruluş çalışmalarını yaptı.

Share Button